Recenze Techmania Plzeň

techmania_budova

Už se vám přejedly různé dětské herny nebo zábavní parky, kde spíš jste jen za bodyguarda pro své děti, ale vás samotné to tam moc nebaví? Venku je počasí, které se nemůže rozhodnout, zda je ještě zima nebo už jaro a k venkovním aktivitám to moc neláká. A nápady na indoor program dochází. Zkuste jeden ze zábavně vzdělávacích center, kde to baví i dospělé. My se spontánně rozjeli do plzeňské Techmanie a i my dospěláci jsme si to skvěle užili.

Cesta do Techmania Science Center

V Praze bohužel takové centrum není a tak z nejbližších máme na výběr mezi libereckou IQlandii, nebo plzeňskou Techmanii. V Liberci už jsme kdysi byli, takže padla volba na Plzeň. Naštěstí jsou obě města dobře dostupná autem po dálnici a nám cesta do Techmanie v neděli trvala kolem hodiny a čtvrt. Což někdy strávíte i v koloně v Praze. Takže super čas. Přímo před budovou je dvoupatrové zpoplatněné parkoviště za 60 Kč na celý den. Platí se na pokladně. A ani v tu neděli tam nebyl přetlak.

Potěšeni budou i příznivci vlakové dopravy. Kousek od Techmanie je přímo vlaková zastávka Plzeň – Jižní předměstí, kam jezdí spoje z hlavního nádraží, kterých ale nebude během dne mnoho. Když by vám to nenavazovalo, dojeďte trolejbusem č. 15.

Kolik stojí vstupné

Cena vstupného nás mile překvapila. Základní vstupné je 280 Kč za osobu a děti do 3 let včetně neplatí. Když si srovnáte se vstupným do větší herny v Praze, kde se pod tři stovky nedostanete a pro vás dospělé tam ani není vyžití, je to přívětivá cena. Nabízejí i zvýhodněnou rodinou, nebo skupinovou vstupenku. Vstupenka je jak pro samotné centrum, tak pro 3D planetárium ve vedlejší budově, kde pravidelně promítají 3D zábavně vzdělávací filmy. My jsme bohužel nestihli na projekci zajít a i jsme se báli, že dcera půl hodinový film nedá. Zkusíme příště.

Praktické informace

Takové centrum je jistě více navštěvované během zimy a hlavně během školního roku, takže přichází otázka, kam s bundami a batohy. Pro odložení věcí je tu několik možností. Klasická šatna s paní šatnářkou. Uzamykatelné skříňky na deseti korunu, nebo větší také zamykatelné klece, vhodné například pro celou školní třídu. Vše najdete hned za za pokladnami ve velkém lobby. Za šatnou je situovaná restaurace a odpočinková zóna, ze které vidíte do spodního patra na expozice Techmanie. Toalety jsou taktéž tam a další minimálně dvoje (co jsem viděla) ve výstavní části. Jedny za expozici Budoucnost na talíři a druhé u Vodního světa. Místo je bezbariérové. Do spodní části vede výtah. S kočárkem lze v pohodě projet. Pár jsem ji zde zaznamenala.

Otevírací doba je každý všední den mimo pondělí, kde je zavřeno, od 8:30 do 17 hod a o víkendech od 10 do 18 hod. Co vám budu povídat, v těch 6 nás museli skoro vyhazovat.

Jaké zde mají expozice

Kde začít. Všechny expozice jsou rozmístěné ve spodním patře pohromadě a hranice mezi nimi nejsou úplně zřetelné. Takže procházíte jak vás co zaujme a klidně přeskakujete z jedné na druhou a vracíte se dle potřeby. Hned pod schody začíná část pojmenovaná Edutorium, věnovaná fyzikálním zákonům. Ta dospěláky hodně baví, dle mého nestranného hodnocení pohledem na osazenstvo. Hráli si zde na jojo v nadživotní velikosti, zkusili si kulatý kulečník, nebo se prošli v nakloněném obýváku. Nebudu určitě vše vyjmenovávat. Těch exponátů je zde nepočítaně, ale vás asi bude zajímat, kde se zde zabaví malé děti. My měly dvě 4 leté cácory, což je hned poloviční úspěch zábavy. Doporučuji také vzít více kamarádů, ať ty věci mohou spolu sdílet. Holky tam lítaly jak pometla, ale více času věnovaly části Budoucnost na talíři, kde měly možnost sestavit jídelníček vybrané postavě, prostřít stůl, zvážit se a změřit atd. Dále si nenechaly ujít si zahrát na televizní moderátorky v expozici Filmohraní, kde je několik studiových stanoviště s klíčovaným pozadím a z každého si můžete poslat na email vytvořené video.

Neznám dítě, co by si nerado hrálo s vodou a tak nešlo bez povšimnutí projít kolem Vodního světa. Na umělé řece si pouštěly lodičky a regulovaly různě průtoky stavidly. Nebo posazovaly míčky na proudy vody a zkoušely další vylomeniny. Nám velkým to nevadilo. Strategicky jsou u vodního světa rozmístěny stolečky s hlavolamy. A hned vedle je část určena pro úplně nejmenší návštěvníky – Malá věda. Tedy i pro mladší sourozence, kterým ještě nebyly ani 3 roky. Jde vesměs o herní kout s umělým stromem na ostrově kolem kterého teče řeka s molitanovými kostkami, s výhledem na hrad, kam vás dovede cesta bludištěm. Na druhé straně je skvělá rychlá skluzavka s dojezdem v dalším „jezeře“. Expozice je věnovaná i akustickým hrátkám, například harfě s neviditelnými strunami.

Holky a ani my si nenechali ujít otestování své kondice, v části co vypadá jako minimalistický atletický stadion. Závodili jsme s králíky na běžecké dráze. Měřili si skok do dálky. Zkoušely doskočit měkce jako kočka, nebo díky rovnováze trefit kuličku na obrazovce.

Ačkoliv byl víkend a na pokladně nás upozornili, že je vyšší návštěvnost, nikde se netvořily žádné fronty. Jen u bagru, kde si potrénujete souhru rukou při nabírání písku, jsme si počkali asi 2 kola, což byla chvilka.

O exponátech bych mohla psát ještě dlouho. Sami jsme je ani nestihli všechny vyzkoušet a osahat.

Lze se v Techmaii i najíst

Ano lze a poměrně dobře a hlavně levně. Mají zde samoobslužnou jídelnu s výběrem z několika jídel, které k mému překvapení nebyla jen smažená. Několik dezertů a i salátů. Káva bohužel jen automatová. Pro školní zájezdy nabízí i možnost přípravy komplet menu, nebo svačinových balíčků. Nemusíte tedy budovu na oběd opouštět, nebo se zastavovat někde po cestě

Techmania je o vzdělávání zábavnou formou. Děti školního věku si tak můžou teorii nalitou ve škole zkusit v praxi a hlavně hravě. V průběhu dne mají několik přednášek či demonstrací pokusů, které jsou v ceně. Kompletní program najdete na jejich webu. Zajišťují i programy pro školy.

Jak hodnotíme návštěvu Techmanie

Z Techmanie jsem nadšená. Konečně místo, kde se plnohodnotně pobaví celá rodina a nejde fokus jen za dětmi. Bavila mě ta interakce. Já vždy inklinovala k přírodním vědám, takže ta část věnovaná fyzice byla přesně pro mě. A i když těm malým dětem ty zákonitosti nic neříkají, je to o zkoušení, sahání, hraní a to je klíčové. Nebojte se přijet i s tříletým zvědavcem. Jak už jsem zmínila, my vše nestihli, takže brzy přijedeme zas.

Sdílet s dalšími rodiči
Facebook
Email