Benecko, tam chce každé děcko

Věděli jste, že se Benecku přezdívá “vzdušné lázně”? Díky své poloze nad 800 m.n.m je většinu času nad úrovní smogového mraku a tak si zde můžete plnými doušky dopřávat čerstvého, čistého vzduchu. A to není vše z tělu prospěšných benefitů. Slunečních dní je tu snad nejvíce z celých českých hor. Tedy ideální destinace, kam vyrazit za rekreací a hlavně s dětmi.

Benecko výhledy

Hned po příjezdu, při pohledu na složení návštěvníků, vám bude jasné, že tady to rodiny s dětmi milují a naprosto oprávněně. S aktivitami právě pro děti, se zde nešetřilo.

Letošní návštěva Benecka, byla naše druhá – první letní. Tedy už jsme věděli, že se středisko rozprostírá  v kopci. Že podél té hlavní silnice to není s malým dítětem úplně ideálně schůdné. Ale zas už jsme věděli, kde jsou jaké restaurace a kde lze případně parkovat. My byli ubytování v hotelu Žalý až na samém vrcholu kopce s nádhernými výhledy do krajiny. Mě ubytování úplně nepřesvědčilo. Ačkoliv nabízejí krásné zrekonstruované apartmány a i se tváří babyfriendly, tak venkovní hřiště by potřebovalo zkontrolovat, zda netrčí nějaký hřebík, tak i vnitřní koutek, je spíše panoptikum starých zničených hraček. A kuchyně spadá do těch podprůměrných.

Doporučení na ubytování s hernou pro děti

Málokteré ubytování, zde není připraveno na hosty s malými dětmi a mají pro ně minimálně hřiště na zahradě. Mrkněte na doporučené:

Restaurace s hernou nebo hřištěm pro děti v Benecku

V letní sezóně se určitě výběrem restaurace, kde bude i vyžití pro vaše ratolesti, nemusíte trápit. Vesměs každá druhá má alespoň houpačku u venkovního posezení. Originální zábava čeká přímo v centru u restaurace Bowling baru, kde je prostranství pro odrážedla, koloběžky, šlapací traktůrky apod., které si zde mohou děti půjčit. S vnitřními koutky je to tu jako se šafránem. Reálně jsme objevili pouze jeden a to ve skvělé restauraci v Hančově boudě, kde je samostatná místnost na hraní. Pro zimu tu zde vidím prostor pro zlepšení.

Tipy na výlety a aktivity pro děti

Jak už jsem zmínila, s vyžitím pro děti se zde nešetřilo. K těm nejznámějším a nejvyužívanějším aktivitám patří Lufťákova stezka, Přírodní stezka Benecka nebo rozhledna Žalý. My měli kliku a trefili jsme se do termínu pořádané Pohádkové stezky, která se koná několikrát během léta a kterou vřele doporučuji.

Lufťákova stezka

Stezka dlouhá přes 3 km, vás zabaví minimálně na jedno odpoledne, a její součástí je i jízda lanovkou Kejnos (pozor ta nejezdí každý den). Po cestě, která je v pohodě sjízdná i kočárkem, se vyblbnete na 13 stanovištích s různými hlavolamy, skládačkami, pexesem a dalšími hrami. Start je u centrálního parkoviště a když budete pozorní, odhalíte i pozici odloučeného stanoviště s největším trpaslíkem. S jídlem bych raději počkala zpátky do centra, než se nechat zlákat rádoby restaurací v penziónu Pohlednička.

Benecká přírodní stezka

Na jednotlivá stanoviště této vycházkové stezky narazíte hlavně v horní části Benecka. Zaujme spíše větší děti 5+, ale i mrňata se rády podívají, co že to na interaktivních tabulích je. Věnují se jednotlivým druhům krkonošské fauny a flóry. V pohodě objedete i s kočárkem.

In-line stezka na Rovinku

Oficiálně od hájenky začíná cca 2,5 km in-line stezka, která vede příjemně lesem a končí u občerstvení Rovinka, kde je pár houpaček na vyblbnutí. Ale vesměs, pokud vás neodradí krátký stoupák, můžete obout brusle hned na křižovatce s hlavní silnicí u info cedule. Za nás tam přetlak bruslařů opravdu nebyl, takže děti ať klidně jedou na odrážedlech. Motat se pod nohy budou jen vám.

Pěší a cyklo výlety v okolí Benecka

Benecko je skvělý výchozí bod na krátké výlety po okolí. Kromě již zmíněných, je fajn procházka, sice do kopce, ale to už tak na rozhledny bývá, na Žalý. Máte dvě možnosti – buď za hotelem Kubát stále po červené, nebo z druhé strany nejprve po žluté a pak kolem hotelu Žalý až na vrchol. V cíli vám kromě výhledů z rozhledny bude i něco dobrého v místní restauraci. Pro děti tu opět nechybí houpačky.

Další příjemná procházka je na Rovinku, tentokrát kolem hotelu Bára, kde na zpestřenou vám budou dělat společnost dřevěná zvířátka rozesetá po cestě. Kdo se cítí, může pokračovat až do Špindlerova mlýna, nebo i dál. My si takto zašli na pozdní oběd do restaurace hotelu Amenity ve špindlu. Ano je to tam dražší, ale vaří skvěle. A příjemný bonus – dětské hřiště a krmení zvířátek. Důležité je zmínit, že my veškeré naše výlety absolvovali s chariotem, sportovním kočárem. Takže i vy co máte malé mimino, zde máte spousty tras, které v pohodě projedete. Jen zrovna zmíněná cesta od hotelu Bára, pro klasické kočárky úplně není. Raději to za ním vemte na rozcestí doprava, po zpevněné cestě.

Pro cyklisty je okolí Benecka protkáno sítí oficiálních přírodních trailů. A ti zdatnější, nebo vylepšení elektro pohonem, se odsud dostanou přes Horní Mísečky, Vrbatovu boudu až na Labskou.

Co dělat s dětmi, když prší

Zrovna vám na dovolené prší? Co naplat? Obujeme holinky a pláštěnky a hurá do kaluží. Děti budou určitě chvíli nadšené, vy asi o něco méně. Herna, kam by se dalo “uklidit” zde vyloženě není, ale v centru na náměstí vám může dobře posloužit dílna Šikovné ruce, která je současně i infocentrem. Zde si s dětmi můžete vyrobit drobnosti ze dřeva, nebo si namalovat hrneček. Dílna organizuje i spousty aktivit pro rodiny, jako již zmíněnou a doporučenou Pohádkovou stezku. V zimě by měli zajišťovat i hlídání. Nebo pro starší a zdatnější děti, je také na náměstí, uvnitř Bowling baru, krytý lanový park.

Pro ty méně šťastné, co nemají na hotelu bazén a herničku, může být dobrou volbou bazén v nedaleké Jilemnici, kde kromě klasického plaveckého bazénu je i dětský bazén/ brouzdaliště pro malé potápky. Po sportovním výkonu si zajděte pro odměnu do cukrárny Dva prameny hned za rohem.